İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir?

Yeşil Erik
2210 görüntüleme
İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir?

İmplantasyon kanaması bebek sahibi bekleyen her kadın için önemli bir hamilelik göstergesidir. Yerleşme kanaması hesaplama için adet tarihi hesaplaması yaptıktan sonra adet olacağınız tarihten 1 hafta çıkarmalısınız. Adet tarihi hesaplaması için bu aracımızı kullanabilirsiniz. Yaklaşık dört kadından biri, döllenmiş yumurtanın uterusun duvarına yerleştirilmesinden kaynaklı hafif bir kanama yaşamaktadır. Bu kanama implantasyon kanaması yani yerleşme  kanaması olarak adlandırılır. Bu kanama hamileliğin bir belirtisi olarak görülebilir. Özellikle tüp bebek ve aşılama yaptıranlar için büyük önem arz eder.  Bu kanama hamileliğin belirtisi olsa da adet kanamasıyla karıştırıldığından kesin sonuç için kan testi yaptırmak gereklidir.

Yerleşme Kanaması Rengi

Embriyo rahim duvarına bağlandığında, endometriumda görev alan küçük damarlar ve arterler yırtılarak kanamaya neden olurlar. Kanama bir ile üç gün arasında sürebilir, genellikle adet kanamalarından daha hafiftir. Rengi adet kanamalarında görülenden daha koyu olabilir. İmplantasyon kanaması rengi genelde rengi koyu kırmızı veya kahverengidir.

Yerleşme Kanaması Takvimi

Tüp bebek ve aşılama yaptırdıktan sonra takvime göre bu, döllenmeden altı ila on gün sonra, menstrüasyon için beklenen tarihle uyuşan bir periyotta meydana gelir, bu nedenle genellikle adet kanaması ile implantasyon kanaması birbirleriyle karıştırılır. Bebek bekleyenler için bu kanama adet kanamasıyla karıştırılabildiğinden üzüntü oluşturabilir. 

İmplantasyon kanaması , aslında hamileliğin başlangıcının bir işareti olduğunda, menstrüasyonun gelişmesiyle karışabilir. Kanamanın hamilelik belirtisi olup olmadığı ya da adet döneminin gelip gelmediği bilinmediğinden bu durum endişe yaratabilir. Karışıklığı önlemek için lekelenmeyi gözlemlemek çok önemlidir. Her implantasyon kanaması her bireyde aynı değildir ancak genelde rengi koyu kırmızı veya kahverengidir. Hamilelik öncesi kanamalar hafif yoğunluktadır ve birkaç gün sürer.

İmplantasyon Kanaması ve Adet Kanaması Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon Kanaması

Hamilelik öncesi görülebilen implantasyon kanaması her zaman çok miktarda gelmez. Bazen sadece bir damla kan olarak kendini gösterebilir. Miktar olarak çok geldiğinde ise hafif bir adet kanaması ile karıştırılabilir. İmplantasyon kanaması sabit bir kural izlemez. Hamilelik öncesi kanamalar her hamilelikte görülmez. Her kadın tarafından da görülmeyebilir. Ayrıca ilk hamilelikte kanaması olmayan kadınların her hamileliklerini kanama olmadan geçireceklerine dair net bir durumda yoktur.

Bu tür adet kanaması dışında kanamalar görüyorsanız vücudunuza özen göstermelisiniz, çünkü kanama dışındaki diğer işaretlerin gözlenmesi hamilelik olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Göğüslerde aşırı duyarlılık, bulantı, artmış bazal sıcaklık, rahatsızlık ve yorgunluk gibi hamileliğin diğer erken belirtilerini fark ettiyseniz, mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamile miyim?

Şüpheden kurtulmak için en etkili ve en hızlı olan şey hamilelik testi yaptırmaktır. Hamilelik testinin sonuçlarının güvenilir olması için, hamileliğin oluşmuş ve bebeğin sonuca yansıyacak kadar büyümüş olması gerekmektedir.

Gebelik hormonunun tespit edildiğinden emin olmak için en az iki hafta geçmiş olması gerekir. Ancak bazı testler gebe kaldıktan sonraki ilk haftadan itibaren gebeliğin tespit edildiğini iddia eder.

Hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız veya ağır kanama, şiddetli karın ağrısı ve kramp hissederseniz, mutlaka doktora gitmelisiniz. 

Doktorunuzun Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doktorunuzun vajinal kanamanın nedenini bulmak için aşağıdakileri bilmesi gerekebilir:

 • Hamile misiniz?
 • Bu hamilelik sırasında veya daha önceki hamileliklerinizde vajinal kanama yaşadınız mı?
 • Kanama ne zaman başladı?
 • Kanama durup başlıyor mu, yoksa sürekli bir olarak devam mı ediyor?
 • Kanın rengi, miktarı ve kokusu nasıl?
 • Kramp veya ağrınız var mı?
 • Zayıf veya yorgun hissediyor musunuz?
 • Baygınlık geçirdiniz mi veya başınız döndün mü?
 • Bulantı, kusma veya ishal var mı?
 • Ateşiniz var mı?
 • Günlük hayatta yeni bir fiziksel aktivite mi edindiniz?
 • Sizi strese sokan bir durum var mı?

Hamilelik Öncesi Vajinal Kanama Tedavisi Nasıldır?

Çoğu zaman kanamanın tedavisi dinlenmektir. Kanamanın nedenini bulmak için testler yapılır. Bu testlerin yapılabilmesi için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Doktorunuz size aşağıdakileri önerebilir:

 • İşe gitmeyin biraz ara verin.
 • Ayaklarınızı dinlendirin.
 • Eşiniz ile ilişkiye girmeyin.
 • Rastgele ilaçlar kullanmayın (hamilelik sırasında ASLA bunu yapmayın ve hamile olmadığınızda da kaçının).
 • Tampon kullanmayın.

Çok ağır kanamalar, hastaneye yatış veya ameliyat gerektirebilir.

Sağlıcakla Kalın.

1 yorum

Benzer Yazılar

1 yorum

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? | Yeşil Erik 20 Ekim 2019 - 10:56 pm

[…] Yerleşme kanaması hamileliğin belirgin ilk belirtisidir. Yerleşme embriyonun anne rahmine yerleşmesi sonucu oluşan çok hafif bir kanamadır. Rengi koyu kırmızı yada kahverengidir. Yerleşme kanaması adet kanamasıyla karıştırılabilir. “Yerleşme kanaması hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.“ […]

Yanıtla

Yorum Bırak