Su Kesesi Nedir? Su Kesesinin Yapısı ve İşlevi

Yeşil Erik
191 görüntüleme
Su Kesesi Nedir? Su Kesesinin Yapısı ve İşlevi

Bu koruyucu suyla dolu kese olmasa bebek gelişemez. Döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinden hemen sonra bu kese oluşur. Bebek dokuz ay boyunca çok lüks bir yüzme havuzu gibi olan su kesesinde yaşar. Bebek neredeyse ağırlıksızdır ve tüm uzuvlarını rahatlıkla hareket ettirebilir.

Su kesesi bebek için vazgeçilmez bir yerdir. Burada gönlünce taklalar atabilir, sağa sola dönebilir, canını acıtabilecek hiçbir şey yoktur. Kesenin içindeki su “airbag” gibi bir etkiye sahiptir. Bebeği dışardan gelen darbelere karşı bile korur. Yedinci aya kadar kordon dolanmasını önler, hareket imkânı sağlar ve böylece bebeğe uzuvlarının oluşması için imkan sağlar.

Bebek dünyaya geleceği zaman, doğmak için ilk adımı atmasına yardımcı olur. Rahim ağzına yaptığı basınçla, rahim boynunun açılması için sinyal gönderir. Sonunda su kesesi patlar ve doğum sancılarının başlamasını sağlar. Patlayan su kesesindeki suyun hepsi dışarıya akmaz. Bir miktarı bebeğin ciğerlerindedir. Bu su sayesinde bebek doğum sırasında oluşan basınçtan korunur. Doğumun son aşamasında basıncın etkisiyle ciğerlerinden çıkar ve bebek ilk ağlaması için nefes alır.

Amniyos Sıvısından Oluşan Su Kesesi

Gebeliğin sekizinci haftasında minicik embriyonun etrafını, saydam bir balona benzeyen ve iki katli bağ dokusundan oluşan bir kese sarar. Bu kesenin içindeki deri ilk amniyos sıvısını üretir. Bebeğin bu değerli sıvıya ihtiyacı vardır. Amniyos sıvısı anne karnındaki bebek için hayati önem taşır gelişimini bu sıvının içinde sürdürür. Amniyos sıvısı bebeğin ciğerlerinin oluşmasında gereklidir.

Ayrıca bu sıvı sayesinde bebeğin sindirim sistemi de dışardaki yasama alıştırılır. Bebek amniyos sıvısı içer ve ilk idrar damlacıklarını oluşturmaya başlar. Bu idrar sterildir ve herhangi bir tehlikesi yoktur. Bu sıvı bebek ve anne arasındaki kan dolaşımını sağlar ve 2 – 3 saatte komple değişir. İlk yirmi hafta yarım litre kadar, gebeliğin sonuna doğru ise bir buçuk litre kadar kan dolaşımı olur. Bu sıvının yüzde 99’u sudur. Geri kalanı ise protein, yağ ve amino asidi, karbonhidrat, hormon ve enzimdir.

Bebekten düşen kepekler veya minik kıllardan dolayı sıvı biraz bulanıklaşabilir. Doktor ultrason ile veya doğrudan su kesesinden su alarak inceleme yapabilir. Bu sıvının yoğunluğu, rengi ve karışımından gebeliğin iyi geçip geçmediğini ve bebeğin sağlıklı olup olmadığını kontrol edebilir.

Sağlıcakla Kalın.

0 yorum

Benzer Yazılar

Yorum Bırak