Yeşil Erik

Yeşil Erik ; Hamilelik, Doğum, Bebek, Anne Çocuk Sağlığı

Hamilelikte En önemli faktörlerden biri de kadının yaşıdır.

Kadınlarda yaş ilerledikçe (özellikle 30 yaşın üzerinde) siklusların sayısının yumurtlama olmadan arttığı gözlenmiştir. Eğer yumurtlama olmazsa, kadın gebe kalamaz. En iyisi, gebe kalacağını düşünmeden bol cinsel ilişkide bulunmaktır. Uzmanlara göre bebek isteyen bir çift, beklenen yumurtlama döneminden iki gün önce ve iki gün sonrasında düzenli olarak ilişkiye girmelidir. Ancak gün içinde birkaç kez ilişkiye girmek de fazla iyi değildir, çünkü bu şekilde spermlerin içindeki sperm kuyrukları azalır.

Bu, düşüğün nasıl gerçekleştiğine bağlıdır. Düşük tehlikesinde, evde veya hastanede yatak istirahati önerilir. Kanamanın durması, ultrasonda bebeğin kalp atışlarının görülmesi ve gebelik hormonları düzeyinin normale girmesi, gelişme olduğunu gösterir. İlerlemiş düşük olaylarında önlem almak güçleşir. Bu durum, şiddetli kanama ve sancılı kasık ağrılarıyla kendini gösterir. Hastanede yatak istirahati şarttır, gerektiğinde sancı engelleyici ve ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır. Buna rağmen ilerlemiş vakalarda düşükler engellenemez.

Yaşanan kaygılar ve deneyimler hakkında açık bir şekilde konuşmak, çoğunlukla rahatlatıcıdır. Psikologların önerilerine göre, ilk adımı kadının kendisi atmalıdır. Daha rahatlatıcı bir iletişimin gerçekleşmesi için, kadın kendisiyle benzer bir olay yaşamış kişileri tercih etmelidir. Eşine, ailesine, güvendiği arkadaşlarına yaşadığı düşük olayının ne anlama geldiğini açıklamalıdır. İnsanların sessiz kalmaları, nasıl teselli verileceğini bilmemelerinden kaynaklanır.